BOARD RECOGNITIONS: 4-26-2018

RECOGNITIONS AT THE April 26, 2018 MEETING

 

 

 State Award Winner Paige Dirkes-Jacks
William Fremd High School – Contest Play
Palatine High School Sponsor July Klingner (left) has been invited along with student: Paige Dirkes-Jacks – All-State Acting Award for Drama


 State Award Winners William Fremd High School – Group Interpretation
William Fremd High School – Group Interpretation
Sponsor Marilyn Berdick (right) has been invited along with students (not listed in order): Joseph Barrett – All-State Cas;t Mary Baughman – All-State Cast; Morgan Miller – All-State Cast


State Award Winners - Schaumburg High School – Debate
Schaumburg High School – Debate
Coach Carl Schwartz (right) has been invited along with students(not listed in order): Stefanie Portillo – Quarterfinalist, Lincoln-Douglas Debate; Bhavya Shah – Octofinalist, Lincoln-Douglas Debate; Giselle Soars – Congressional Debate


State Award Winners - FHS Debate
William Fremd High School – Debate
Coach Martin Zacharia has been invited along with students (not listed in order; not all present): Arash Abbas – Best Legislation, Congressional Debate; Abhinav Balu – Octofinalist & All-State, Public Forum Debate; Piyush Biswas – State Runner-up & All-State, Public Forum Debate; Matthew Grabianski – State Runner-up & All-State, Public Forum Debate; Jesse Huang – Octofinalist, Public Forum Debate; Kashif Javid – Semifinalist, Lincoln-Douglas Debate; Swathy Karthikeyan – Finalist & All-State, Congressional Debate; Shruthi Kumar – All-State, Congressional Debate; Edward Li – Octofinalist, Public Forum Debate; Shreya Mukherjee – Finalist & All-State, Congressional Debate; Michael Murakami – Quarterfinalist, Public Forum Debate; Adhith Palla – Octofinalist & All-State, Public Forum Debate; Aditya Prathap – Finalist & All-State, Congressional Debate; Andrew Ruan – State Runner-up & All-State, Lincoln-Douglas; Debate Asad Ukani – All-State, Congressional Debate; Benjamin Wilson – Quarterfinalist, Public Forum Debate


State Award Winners - PHS HOSA
Palatine High School – Health Occupations Students of America (HOSA)
Sponsor Victoria Deguia (left) has been invited along with students (not pictured in order; not all present): Dheepa Anandam – 2nd place, Public Health Team; Zachary Cherian – 2nd place, Public Health Team; Tamesha Conrad – 3rd place, Personal Care; Shamoun Daudi – 2nd place, Public Health Team; Joshua Davis – 3rd place, Veterinary Science; Serena Escalona – 3rd place, Community Awareness; Emily Joyce – 1st place, Extemporaneous Writing, 3rd place, Community Awareness; Lily Morris – 2nd place, Public Health Team; Radhika Patel – 2nd place, Public Health Team; Shruti Satish – 3rd place, Medical Spelling, 2nd place, Public Health Team; Margaret Scovic – 1st place, Medical Career Photography; Jessica Streepy – 3nd place, Community Awareness


State Award Winners - CHS HOSA
James B. Conant High School – Health Occupations Students of America (HOSA)
Sponsor Erik Hauser (top, right) has been invited along with students (not all present, not pictured in order): Yousef Ahmed – 3rd place, Public Service Announcement Team; Apoorva Bommareddy – 1st place, Medical Innovations; Rithi Bramanathan – 2nd place, Public Service Announcement Team; Chetana Cheruvu – 1st place, Medical Innovations Team; Joanne Cho – 3rd place, HOSA Bowl Team; Leila Elrgdawy – 2nd place, Public Service Announcement Team; Rhea Joshi – 2nd place, Public Service Announcement Team; Aditi Katwala – 1st place, Prepared Speaking 1st place, Biomedical Debate; Shreya Katwala – 1st place, Biomedical Debate; Nikitha Lakshminarayanan – 1st place, Biomedical Debate; Sabah Lokhandwala – 1st place, Medical Innovations Team; Jahanvi Patel – 1st place, Nutrition Test; Mauli Patel – 3rd place, HOSA Bowl Team Vinaya Pillai – 1st place, Medical Innovations Team; Neha Prasad – 2nd place, Public Service Announcement Team; Suryatej Maddu – 3rd place, Public Service Announcement Team; Dhvanii Raval – 1st place, Biomedical Debate; Abigail Rich – 3rd place, Public Service Announcement Team; Ria Shrikanth – 3rd place, Public Service Announcement Team; Esther Song – 3rd place, HOSA Bowl Team



State Award Winners - FHS HOSA
William Fremd High School – Health Occupations Students of America (HOSA)
Sponsor Julie Zinger (right) has been invited along with students (not pictured in order; not all present): Clair Athanas – 3rd place, Knowledge Test, Pharmacology; Samruddhi Ayachit – 2nd place, Health Science, Clinical Specialty; Ayushi Balan – 2rd place, Community Awareness; Shravya Chanamolu – 2nd place, Community Awareness; Shreya Ghosh – 2nd place, Community Awareness; Kashif Javid – 1st place, HOSA Bowl; Advay Mahajan – 1st place, HOSA Bowl; Shreya Mukherjee – 3rd place, Researched Persuasive Writing and Speech; Adhith Palla – 1st place, HOSA Bowl; Gaurav Nitin Prabakaran – 1st place, HOSA Bowl; Shreyah Prasad – 2nd place, Community Awareness; Medha Prodduturi – 3rd place, Prepared Speaking




State Award Winners - CHS Congressional Debate State Champions
James B. Conant High School – Debate – Congressional Debate State Champions
Coach Frank Kernats (right) has been invited along with students (not pictured in order; not all present): Apoorva Bommareddy – Congressional Debate; Nicholas Chen – Congressional Debate; Artharva Desai – All-State Team, Congressional Debate; Aditi Katwala – State Runner-Up, Congressional Debate; Jiri Keprda – Congressional Debate ;  Radhika Krishnamurthy – Congressional Debate; Sabah Lokhandwala – Congressional Debate ;Simren Mahajan – Congressional Debate; Dhvanii Raval – Congressional Debate; Rayaan Siddiqi – Congressional Debate; NitinShankar Subramanian – State Champion, Congressional Debat


 (picture not available)
Palatine High School – Debate
Coach Brenda Moreno has been invited along with students: Gabrielle Cervantes – Octofinalist, All-State Debate Team; Janvi Shah – Quarterfinalist, All-State Debate Team; Leeanne Smith – Octofinalist, All-State Debate Team


 (picture not available)
Hoffman Estates High School – Health Occupations Students of America (HOSA)
Sponsor Nicole Brennan has been invited along with students: Linda Dao – 1st place, Medical Innovations Original; Seong Eun Lee – 3rd place, Medical Mathematics; Dhavni Raval – 1st place, Medical Innovations Original; Naomi Shah – 1st place, Medical Innovations Original

1750 South Roselle Road
Palatine, Illinois 60067-7336
847-755-6600
See our Mobile App